where to go out in Porto ?

*przewiń w dół, aby przeczytać po polsku

IMG_2320

In the evening Porto doesn’t lose its charm. One can say it even looks better. Ribeira, if it’s possible, gets even more crowded and the Ponte Luis bridge looks stunning with the evening lights. If you go out, you have to mind that everything opens later here. Portuguese eat dinner around 10 pm (and they will force you to drink espresso afterwards – probably to survive this long night ), they go out at midnight and they enter the club at 2 am and they leave only at around 5pm hence the whole next day is wasted (most probably you are wasted too:))… The other thing is that people usually stay outside because they claim it’s warm. Well, I have to admit that I’m that kind of person who’s always cold and I always look like a tortilla wrap in my blanket… But believe it or not,  Decembers’ evenings in Porto are rather chilly. That’s why I always sought for places to stay inside. And I usually failed. But here are some of my favourite spots that won’t disappoint you.

For a late drink

Galerias is an unofficial name for a few bars that are located in the city centre. Galeria de Paris is one of my favourite bars that you can find there. The place is stylish and unique. Instead of walls, there’re glass showcases that are filled with old vintage toys. Some of them, like a clown with a sinister smile, are quite creepy. In the evening the place fills up with people and good music for dancing. The bar offers good beer and fancy drinks. However, if you don’t like it, there’re plenty of other options just next door.

Good music

If you’re looking for good live music, there’s no better place to be than RUA Tapas&Music Bar. Additionally, you can also get there some really good finger food like pasteis de camarao (pastry with shrimps) or very good vinho do casa. The live concerts are the main attraction of the place so just check the schedule before. The place is not big so arrive earlier if you want to find a place to sit.

For a student budget

77 or Seventy-Seven is just a regular bar but I bet there’s no other place in Porto with such a small surface and so many people on it. It’s quite shabby and far (very far!) from posh. It’s loud, overcrowded and forever popular. It’s alive. The beer is very cheap hence it’s always full of students. It’s located on a very narrow street and since many people don’t find a place inside, they gather outside and then it’s really hard to cross the street. If you’re looking for something more local where young people go and you don’t mind crappy interior, then it’s a place for you.

Wine on the corner

Taberna Aduela is located in the heart of the old town, close to Torre de Clerigos and in the neighbourhood of beautiful Igreja do Carmo. The small place can be found on the corner of a tiny old tenement and it really feels like being at home. The interior is cosy and once you sit there with a glass of home wine you probably won’t leave any soon…

For all undecided lads

Adegas is a place that joins together a few bars. In Portuguese adega means a cellar and the place has its origins from where Porto was kept. Adegas is very popular among international student and you can find proof of it in a bar called Adega Leonor where the whole wall is covered with lost students’ IDs. The main fault of it lays in the wine which is incredibly cheap: as I remember the price of sangria on Wednesday was 50 cents per litre and on Thursdays, you could buy for this price the same amount of beer.

* * *

Porto wieczorem ani trochę nie traci na uroku i jest tam co robić. Pięknie oświetlony Ponte Luis warto podziwiać z Ribeiry, która nocą ożywia się jeszcze bardziej. Wychodząc na miasto należy należy jednak zapomnieć o godzinach imprezowania, do których jest się przyzwyczajonych w Polsce. O Północy kluby będą puste i wydawać się będzie, że tu nic już się nie zadzieje. Ale jest przeciwnie. W Portugalii wszystko dzieje się później. Później je się kolację (po której zresztą następuje obowiązkowe espress), później wychodzi na bifora i później idzie do klubu. Oznacza to, że znajomymi spotyka się około 12, do klubu idzie o 2 i imprezuje do 5 nad ranem. W związku z tym cały następny dzień jest rozwalony, bo zaczyna się go na ogół nie wcześniej niż o 12… Ale trzeba się do tego przyzwyczaić. Tak samo jako do tego, że z racji “ładnej” pogody często przesiaduje się na dworze, chociaż Grudzień w Portugalii wcale nie jest już taki ciepły… Co prawda ja należę do grona tych osób, którym jest zawsze zimno i albo wyglądam jak tortilla zawinięta w kocyk albo szukam schronienia w środku. Poniżej kilka właśnie takich moich ulubionych miejsc, kiedy to szukałam schronienia w środku. Choć nie wszystkie wymienione są w środku.

Na późnego drinka

Galerias to potoczna nazwa na kilka najbardziej imprezowych ulic w centrum miasta. Galeria de Paris to jeden ze znajdujących się tam barów, moim zdaniem wyjątkowy i warty polecenia. Miejsce jest klimatyczne i inne niż reszta otaczających pubów dzięki unikatowemu barwnemu wystrojowi. Znajdujące się w środku sięgające aż po sufit szklane gabloty przepełnione są starymi zabawkami, które wprowadzają do wnętrza trochę nostalgii, a trochę niepokoju. Czy komuś od dzieciństwa przeszedł strach przed diabolicznie uśmiechającym się klaunem? Mnie nie. Wieczorem pub zapełnia się ludźmi, dobrą muzyką do tańczenia, a barmani serwują wyszukane drinki, jednak, jeśli komuś się by się nie spodobało (w co wątpię), to można łatwo zmienić lokalizację.

Na dobrą muzykę

Nie da się lepiej spędzać czasu wieczorem niż w RUA Tapas&Music Bar. Klimatyczne miejsce ma w swojej ofercie nie tylko przepyszne finger food, ale także świetną muzykę, a wśród nich ciasteczka z krewetek i najlepsze vinho do casa. Często organizowane są tu świetne koncerty z muzyką na żywo.  W kameralnej atmosferze, bo miejsce nie jest duże i nigdy nie zamienia się w wielką imprezę, można się tu dobrze najeść i posłuchać dobrej muzyki w towarzystwie Portugalczyków.

Na studencką kieszeń

77, czyli SeventySeven to zwykły bar i choć w swoim charakterze jest raczej obskurny, to nadal figuruje wśród moich ulubionych miejscówek, właśnie dlatego, że nie próbuje być niczym poza zwykłym barem. Po północy tak szczelnie wypełnia się ludźmi, że trudno wejść do środka. Nierzadko trudno nawet przejść obok, bo ludzie przesiadują na zewnątrz, a uliczka jest naprawdę wąska. Przesiadują tu głównie studenci przyciągnięci przez cenę piwa, którego napijemy się tu jedynie za 1,5. Dla wielu to pitz stop między jednym klubem a drugim. Ja uwielbiam to miejsce ze względu na swoisty fast food, który serwuje. Obok ciastek z krewetkami i pizzy na bardzo grubym cieście znajduje się tu moje ulubione ciasto ze szpinakiem, które mogłam jeść za każdym razem, kiedy tam błam.

Wino na rogu

Nie wiem czy ktoś jeszcze wyznaje to niepisaną zasadę, ale moim zdaniem najlepsze knajpki znajdują się na rogu. Taberna Aduela to miejsce w samym sercu starego miasta. Zanim się tam trafi warto trochę pokrążyć wokoło i zobaczyć nocą Torre do Clerigos, piękny Igreja do Carmo czy wspaniale podświetlony uniwersytet. Warto jednak nie błądzić za długo, bo miejsce nie jest duże i szybko się wypełnia.

Dla niezdecydowanych

Jeśli ktoś nie chce iść tylko w jedno miejsca, a Galeria już mu się znudziły lub brzmią zbyt elegancko, to tańszą i również bardzo popularną opcją, okazują się pobliskie Adegas. Adega to po portugalsku znaczy piwnica, miejsce więc wywodzi swoją nazwę od piwnic, gdzie przechowywane było Porto. Termin Adegas odnosi się do całego pasma barów znajdujących się przy parku Jardim de Cordoaria. W „moich czasach” spotykali się tam wszyscy, więc po kilku tygodniach znało się już większość twarzy z Erasmusa. Znajduje się tam kilka barów, więc nie sposób polecić jeden, ale dla mnie ten najbardziej charakterystyczny to Adega Leonor, który ma całą jedną ścianę wytapetowaną zagubionymi legitymacjami studenckimi. Zgubienie jej tam jest zupełnie zrozumiałe biorąc pod uwagę fakt, że bar sprzedawał w środy w promocyjnej cenie litr sangrii za 50 centów, a w czwartki za tę samą cenę tą samą ilość piwa.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s