Forget francesinha and try papas the sarrabulho: food guide through Porto

* przewiń w dół, aby przeczytać po polsku 🙂

 

I can come back to Portugal at any time because of the food. It’s always delicious and cheap. It’s not complicated but it always tastes great.  A meal at my university’s canteen was roughly 2,5 euros and it consisted of fresh seafood. You could choose between arroz com polvo which is an octopus with rice or pastel de camarão which is pretty much a shrimp pie. Thus, there’s really no need of looking for a fancy restaurant if you are looking for something really good. But it’s better if you try to avoid most of the touristic places located in the city centre because these usually serve average food for high prices. Yet Portugal is overloaded with small local places that sometimes look a lil bit crappy but offer amazing food. It’s nice to sit in the nearby café and watch your neighbours playing chess while you drink your espresso and taste delicious Portuguese rarities.

To find a portion of good Portuguese food, you just need to know where to go off the track.

DSC_1735

You can’t really go more local

It’s a real labyrinth to get to the first place. Escadas do Barredo is not as famous as it should. But maybe it’s even better. Because of this, the place has a special vibe. The narrow curvy stairs start at the Se Cathedral and lead to the most famous dock in Porto – Ribeira. The view of the Douro river from there is amazing. The stairs also lead to a tiny restaurant that is hidden at the very end of it. Escondidinho do Barredo is not that easy to find and probably half of you might give up while looking for them. It took me half an hour to find the small red door but it was definitely worth it. The small restaurant is run by two sisters who serve local fresh food. Their mom sits usually at the first table and helps with some small kitchen stuff.

DSC_1581

DSC_1569

Everybody likes food markets

Every big city has its famous food market which is enthusiastically visited by a mass of tourists. Bolhão is the local place where you can find fresh fishes, spices in all colours and Porto wine with the sweetest flavour. You can also find there Café Gina with the best sardines. Petigas fritas com feijão is a must but they also serve plenty of other options and all of them are delicious! The place is located at the end of the market. It looks ordinary but the food is soooo amazing!

DSC_1764

DSC_1769

DSC_1740

Breakfast

If you’re looking for a perfect breakfast spot then Molete Bread & Breakfast Saint Lazarus might be the one. The place offers a great choice of pastries and pies. You can try here almost every type of Portuguese sweet and all at very affordable prices. Coffee with famous pastel de nata for just 1,5 euro!

DSC_1784

Too much sugar and too nice interior

Confeitaria de Bolhão is located just in front of the Bolhão market. Drinking coffee in this beautiful café in Art Nouveau style might feel like time travel. Beautiful colourful wallpapers and ornaments go hand in hand with fancy colourful meringues and other sweets. The place is not so well-known as Café Majestic but it’s definitely worth checking out!

DSC_1773.JPG

For declared carnivores

Another famous food from Portugal is bifanas. This simple but delicious sandwich consists of juicy pulled pork. Back in the days, when I was still a meat-eater, I was really delighted by it. The best place to try it is the undeniable Casa Guedes.

Although I’m a big enthusiast of Portuguese cuisine I could never get used to dining hours. People eat dinner quite late. 6 p.m. is a time to have some snack. Since Portuguese love sweets, they would usually have something sweet. But for a real meal, you have to wait until 22 p.m. After dinner, it’s time for an espresso. But in Portugal, there’s always time for an espresso.

Meanwhile, I’m preparing a post on where to go out in Porto. Few promising locations are about to come soon … 🙂

 

 * * *

 

Portugalia to miejsce, do którego nieustająco mnie ciągnie. Jednym z odpowiedzialnych za to czynników jest jedzenie. Bo jest po prostu tanie i pyszne. Na mojej uczelnianej stołówce za 2,50 euro można było wybierać pomiędzy arroz com polvo, czyli ryżem z ośmiornicą lub pastel de camarão, czyli takim pierożkami z krewetkami. I wszystko świeże. Wcale nie trzeba udawać się do wyszukanej restauracji, żeby zjeść naprawdę dobrze. Ważne tylko, żeby unikać tych turystycznych miejsc ulokowanych w samym centrum, bo te często zrobione są pod przyjezdnych. W wielu krajach trudno o niewymuszone lokale. W Holandii czy w Niemczech wszystko wygląda ładnie i przytulnie i na ogół jest smacznie, ale na próżno szukać tam tych trochę zapomnianych miejsc z klimatem, gdzie sąsiedzi przychodzą rozegrać partyjkę szachów, a espresso, mimo że serwowane na metalowych stolikach Coca Coli, i tak smakuje lepiej niż gdziekolwiek indziej.

Żeby znaleźć pyszne portugalskie jedzenie wystarczy wiedzieć, w którą boczną uliczkę należy skręcić.

Bardziej lokalnie się nie da

Do pierwszego miejsca prowadzi istny labirynt. Escada do Barredo, to długie wąskie schody zakręcające w różnych kierunkach. Zaczynają się zaraz za Katedrą Se, a kończą na pięknej Ribeirze, której nie pominie żaden przewodnik. Mało jednak kto na nie trafia, a szkoda, bo warto. Stąd roztaczają się piękne widoki na rzekę Douro. Łatwo się tu zgubić, dlatego restaurację Escondidinho do Barredo pozostawiam dla tych najbardziej wytrwałych. Pisząc zastanawiałam się, czy takie miejsca powinno się polecać, jeśli chce się, aby pozostały one unikatowe. Doszłam jednak do wniosku, że tak trudno ją znaleźć, że naturalna selekcja oddzieli połowę napierających, a i Google map niewiele tu pomogą. Mnie samej zajęło to za pierwszym razem pół godziny. Knajpka znajduje się u podnóża schodów i jeśli zobaczymy charakterystyczne małe czerwone drzwi, to znaczy, że się udało. Miejsce prowadzą dwie siostry, a przy pierwszym stoliku zawsze siedzi ich mama. Jedzenie jest przepyszne i przygotowywane na naszych oczach. Może się zdarzyć, że nie będzie którejś pozycji z menu, ale za to pojawi się tam coś, czego wcześniej nigdy nie było. Są zatem przepyszne sardynki w occie i najlepsza zupa na świecie, czyli tajemniczo brzmiące papas de sarrabulho (dla niektórych lepiej nie wiedzieć, co jest w środku). Wszystkie pozycje to raczej małe porcje, dzięki czemu można skosztować wszystkiego po trochu i za 10 euro najeść się do syta.

Wszyscy chcą jeść na lokalnych marketach

I tym razem się uda. Każde duże miasto ma swój market, który tłumnie odwiedzają przede wszystkim turyści. Bolhao w przeciwieństwie do wielu innych takich miejsc na świecie, wydaje się być dość autentyczny i jest odwiedzany również przez miejscowych. Tu kupi się najsłodsze Porto oraz rybę prosto z portu. Kiedy przejdzie się już wszystkie stoiska i dojdzie się samego końca targowiska, to trafi się do baru Cafe Gina, gdzie trzeba zjeść petingas fritas com feijão. Kto zna już trochę Portugalię wie, że niewymuszony wystrój często idzie w parze z prostym i znakomitym jedzeniem. Tutejsze sardynki są najlepsze w mieście. Panierowane i podawane obok ryżu w sosie pomidorowym z fasolką sprawiają, że chciałoby się tu wracać cały czas. Po powrocie z Porto opatentowałam to danie i zaczęłam przyrządzać je sama.

DSC_1737

Śniadanie na mieście, raz!

Jeśli ktoś szuka idealnego miejsca na śniadania, gdzie można spróbować wielu rzeczy na raz, a do tego wszystko jest świeżo wypieczone, to nie ma lepszej miejscówki niż Molete Bread & Breakfast Saint Lazarus. Miejsce jest zupełnie zwyczajne, więc od razu uprzedzam, że nie jest to stylowa kawiarnia, gdzie zrobimy zdjęcie na Instagrama (chociaż ja jedno zrobiłam;)) . Jako że znajdowało się tuż obok mojej uczelni i jest bardzo tanie, to byłam tu częstym gościem. Za kawę i słynne pastel de nata zapłaci się 1,50. Wybór jest dość spory, a ceny takie, że nie trzeba sobie odmawiać, więc można spróbować tylu rzeczy, na ile ma się ochotę. Portugalczycy uwielbiają słodkości i widać to po ilości słodyczy, które oferuje większość lokali.

DSC_1784

Podróż w czasie i nieprzyzwoita ilość cukru

Do Confeteira de Bolhão warto zajrzeć nawet jeśli ktoś nie planuje nic jeść. Nie jest znana jak Cafe Majestic – o którym nie piszę właśnie z tego powodu, że wspomina je każdy przewodnik – ale zdecydowanie warto. Tę piekarnio – kawiarnię wyróżnia niesamowite secesyjne wnętrze. Piękne barwne tapety i ornamenty idą w parze z fantazyjnymi kolorowymi bezami i innymi słodkościami. Przysiadając tu na chwilę na cappuccino bądź espresso można się przenieść w czasie.

Dla prawdziwych mięsożerców

Kolejnym typowym portugalskim wynalazkiem jest bifanas, czyli prosta bułka przekrojona na pół z pyszną szarpaną wołowiną w środku, którą można się porządnie najeść. Mięso pływa w sosie i jest bardzo soczyste. Absolutnie najlepsze bifanas znajdzie się w Casa Guedes, czyli kolejnym zupełnie niewymuszonym miejscu. W tamtych czasach jadłam jeszcze mięso, więc mogę polecić:)

Oprócz tego Porto to stolica słynnej „kanapki”, która jest daniem nie tylko dla prawdziwych fanów mięsa, ale także dla ludzi o silnym żołądku.  Nie wiem, czy poza tradycyjnym irlandzkim śniadaniem istnieje cięższa i tłustsza potrawa. Francesinha to chleb tostowy zapiekany z dużą ilością sera, który spływa ze wszystkich stron, przełożony boczkiem, wołowiną oraz szynką i polany sowicie sosem piwnym, w którym jest zapiekany. Nie jest to moja bajka, ale jako że jadłam, to poradzę, że francesinhę lepiej spróbować w barze niż w wyszukanej restauracji, która specjalizuje się tylko w tym jednym daniu.

Jedyne, do czego nie mogłam się przyzwyczaić podczas mojego półrocznego pobytu w Porto, to godziny posiłków. Koło 18 wszyscy robią sobie przerwę na „coś słodkiego”, ale z obiadem trzeba czekać aż do 22. Portugalczycy jedzą naprawdę późno, ale za to po posiłku zawsze jest czas na obowiązkowe espresso.

W międzyczasie przygotowuje post o tym, gdzie wyjść wieczorem Porto, co ma miejsce jeszcze później niż opsiany obiad 🙂 Będzie zatem kilka najlepszych klimatycznych miejsc!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s